Calculate the labor productivity based on the following information. Round your answer to two

Question: Calculate the labor productivity based on the following information. Round your answer to two decimal points. Units produced: 6.000 Price: $30/unit Labor input: 400 hours Cost of labor: $17/hour Cost of materials: $4,200 Cost of overhead: 2 times of labor costSee the answerSee the answerSee the answer done loadingShow transcribed image textSolution: Given data, Units produced = 6000 Price = $30 per unit…View the full answerTranscribed image text: Calculate the labor productivity based on the following information. Round your answer to two decimal points. Units produced: 6.000 Price: $30/unit Labor input: 400 hours Cost of labor: $17/hour Cost of materials: $4,200 Cost of overhead: 2 times of labor cost