A manufacturing firm has a single production line and produces a single product. The demand for the next twelve weeks

The variable production cost each week is as follows:
$10 per hour for each hour up to 40 hours (first shift)
$14.50 per hour for each hour from 40 to 80 hours (second shift)
$18.25 per hour for each hour from 80 to 120 (third shift)
The firm can build and hold inventory: that is, production in one week can be used to meet demand in future weeks.But all demand must be met, and no backordering is allowed. The holding cost for inventory is $1 per unit per week. The inventory at the end of twelve weeks should be zero. The inventory at start of week 1 is also zero.
Determine a production schedule that minimizes the variable production cost and inventory holding cost that meets all of the demand.
[supanova_question]

For Part A, Your essay needs to be at least 250 words.
For Part

For Part A, Your essay needs to be at least 250 words.
For Part B, Each short answer needs to be at least 100 words.
*****Part A-
Steidlmeier and Cragg each consider issues of bribery and
corruption.What do you think are the most insightful parts of their
discussions?Why?Explain.
*****Part B-
Answer Discussion Question #1 on p. 262
Answer Discussion Question #2 on p. 262

done
Seen
few seconds ago[supanova_question]

M2.1 Exercise: Select and Submit Data Set

Once you have selected the data set, decide on a point you want to make using that data. Then submit the following:
A brief description of your data set
A description of the point you want to make using the data
The audience for whom you are writing (See the Information Design Project Description)

done
Seen
8 mins ago[supanova_question]

M2.1 Exercise: Select and Submit Data Set

Writing Assignment Help Once you have selected the data set, decide on a point you want to make using that data. Then submit the following:
A brief description of your data set
A description of the point you want to make using the data
The audience for whom you are writing (See the Information Design Project Description)

done
Seen
9 mins ago[supanova_question]

The production of raw or unfinished paper is fixed and is given in the following

The production of raw or unfinished paper is fixed and is given in the following table for the next three months.
Supply of photographic paper
Month 1
1200
Month 2
1500
Month 3
1000
The units are wide rolls of paper; thus, we are given that there will be a supply of 1200 units of paper in month 1, 1500 in month 2 and 1000 units in month 3.
In each month the firm needs to decide how to use this supply to produce finished paper, where there are three finished products: glossy, semi-glossy and matte.There are three dedicated processes to produce these products, each with a capacity limit and cost given in the next table:
Finishing process
Cost
Capacity/month
Glossy
1
500
Semi-gloss
0.8
500
Matte
0.8
500
For instance, the cost per unit to produce glossy paper is $1/unit, and there is capacity limit of 500 units/month for this finishing process.
In each month the firm also needs to decide where to ship the finished products.There are three distribution centers: West, East and South.The cost and capacity for each distribution option is in the table:
Distribution process
West
East
South
Cost
2
1
1.5
Capacity/month
500
500
500
For instance, it costs $2/unit to ship to the West distribution center, and there is limit of 500 units/month that can be shipped to the West DC.
Demand is served from the DCs.For each product and each DC, the firm has a forecast of the maximum demand by month, as given below.There is no penalty for not meeting the maximum demand.
Maximum demand/month
West
East
South
Glossy
250
300
200
Semi-gloss
300
250
200
Matte
200
400
300
Inventory can be held at the DC’s at a cost of $1.10 per unit per month.The firm does not hold inventory at its manufacturing facility. For planning purposes, we can assume that the initial inventory at each DC is zero for all products, and that there are no requirements on the ending inventory at the end of month 3.
The firm sells its products at the following market prices ($/unit).Note that the firm is forecasting that the prices will increase over the next three months for both glossy and matte paper.
Sales price
Month 1
Month 2
Month 3
Glossy
5
6
8
Semi-gloss
4
4
4
Matte
3
4
5
For purposes of this planning exercise, we will not model any time delays due to production or shipping within a month. In effect we are assuming that product that is produced and finished in a month, can then be shipped to a DC and sold within the same month.
The objective of the firm is to maximize its profits, which equal its sales revenues minus its costs.For this planning exercise we need to only consider the costs for finishing, for shipping and for inventory holding.
Questions:
The intent here is for you to develop a planning model and then use the model to address a variety of questions.As is usual, there are many ways to formulate this planning model. In the first set of questions we will guide you to one formulation; and upon completion of these questions, we provide you with the algebraic model of this formulation. We suggest that you use this to then develop a spreadsheet (or MATLAB) rendition of the model, so that you can find the optimal plan.The remaining questions will require that you can solve the model, as well as do some what if analyses.
Let’s use the following sets of indices, parameters and variables:
i : product
j: distribution Center
t: month
pit: sales price for product i in time t
h: holding cost per unit per month
ci1: is the finishing cost for product i
cj2: is the shipping cost to DC j
kt: is the supply of paper in month t
dij: is the maximum demand per month for product i at DC j . Question are blew
Problem IV.4.e
0.0/3.0 points (graded)
How much semi-gloss product is produced in each month?
Month 1 ?? ???? ????? Month 2 ?? ???? ?????
Month 3 ?? ???? ?????
Problem IV.4.f
0.0/2.0 points (graded)
How much total inventory will the West DC have at the end of month 2? ?? ???? ?????
??????? ??????
???????? ??????? 0 ?? ?????? 3 ??????????? ??? ??????? ?????? ??? “???” ?? “????? ?????” ?? “???????” ?? “????? ???????”. ????? ??? ???????? ?? “?????”.
Address the following questions independently.
Problem IV.4.g1 point possible (graded)
Suppose we could increase supply of paper in month 1 from 1200 to 1500. What is the value of this, in dollars, in terms of increased profit? ?? ???? ?????
??????? ??????
???????? ??????? 0 ?? ?????? 3 ??????????? ??? ??????? ?????? ??? “???” ?? “????? ?????” ?? “???????” ?? “????? ???????”. ????? ??? ???????? ?? “?????”.
Problem IV.4.h1 point possible (graded)
Suppose we could increase supply of paper in month 3 from 1000 to 1300. What is the value of this, in dollars, in terms of increased profit?
Please note that 4.g and 4.h are independent of each other.
?? ???? ????? ??????? ??????
???????? ??????? 0 ?? ?????? 3 ??????????? ??? ??????? ?????? ??? “???” ?? “????? ?????” ?? “???????” ?? “????? ???????”. ????? ??? ???????? ?? “?????”.
Suppose we have four options for adjusting the finishing capacity as given below:
Option 1
Option 2
Option 3
Option 4
Glossy
550
550
500
500
Semi-gloss
500
450
550
450
Matte
450
500
450
550
Problem IV.4.i0/1 point (graded)
Which option(s) is/are strictly better than the current capacity for each process?Choose all possible options.
Option 1Option 2
Option 3
Option 4
Problem IV.4.k1 point possible (graded)
How much is the increase in profit for this best option? ?? ???? ?????

Problem IV.4.l0.0/2.0 points (graded)
Suppose that the holding cost of inventory is changed from $1.10/unit per month to $0.60/unit per month. Determine the changes in the solution and answer the following questions:
What is the change in the total amount of inventory held in the optimal plan, measured in units held per month? ?? ???? ????? What is the change in profit? ?? ???? ?????
[supanova_question]

behavior intervention plan

Create a plan to address the needs of a fictional struggling student at the grade level of your choice.  Scenarios should address one of the following: calling out, fighting, cheating, talking during your teaching, late-comers, homework, crushes on you, clothing violations, personal technology, bullying, kids and drugs, weapons, or issues particular to grades K-6.  
[supanova_question]